Leasing a kredyt – na czym polegają różnice?

Czym jest leasing i czym różni się od kredytu? Jakie są mocne strony kredytu, a w których sytuacjach lepiej podpisać umowę o leasing? Sprawdź, na czym polegają różnice i jak wybrać najlepszy wariant finansowania!

Leasing a kredyt – co musisz wiedzieć?

Jeśli planujesz zakup pojazdu i nie jesteś w stanie sfinansować tej transakcji z oszczędności czy po prostu aktualnie wolnej gotówki, jedynym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej metody finansowania. Na szczęście do Twojej dyspozycji jest co najmniej kilka pomysłów, z czego na pierwszy plan wysuwa się leasing oraz kredyt. Już w tym miejscu warto zauważyć, że zarówno leasingów, jak i kredytów jest wiele rodzajów, dlatego pole wyboru zwiększa się jeszcze bardziej. Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy szukający rozwiązania problemu finansowania brali pod uwagę głównie kredyty – obrotowe, które były przeznaczone na zaspokojenie bieżących potrzeb firmy, oraz inwestycyjne, które można było przeznaczyć na realizację określonej inwestycji.

Z czasem na popularności zyskały również wspomniane już leasingi. To odmienna forma finansowania niż kredyt, w takim przypadku bowiem wniosek nie jest składany o środki finansowe na zakup, lecz o prawo użytkowania danego przedmiotu. Wszystkie warunki są dokładnie opisane w umowie o leasing, w pewnym sensie można to uznać za połączenie kredytu i dzierżawy. Największą popularnością cieszą się leasingi operacyjne oraz finansowe – z powodów podatkowych więcej przedsiębiorców wybiera pierwszy z wymienionych.

Polecane  W jaki sposób dostać kredyt na samochód używany?

Zatem mając do wyboru leasing czy kredyt, konieczne jest przeanalizowanie własnych potrzeb oraz możliwości, aby w ten sposób wybrać optymalną formę finansowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że całkowicie bezpośrednie porównywanie obu form ma najwięcej sensu w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo bierze pod uwagę zaciągnięcie kredytu na zakup środka trwałego, który równie dobrze może być wyleasingowany.

Często na korzyść leasingu wskazuje się z uwagi na optymalizacje podatkowe. Dzieje się tak dlatego, że w leasingu operacyjnych początkowa wpłata oraz raty są jednocześnie całkowitym kosztem uzyskania przychodu. W kredycie natomiast do tej roli sprowadzana jest jedynie część odsetkowa raty. Na szczęście banki coraz częściej decydują się na uproszczoną formę przyznania kredytu, która nie jest specjalnie inna od procedury konieczniej do przebrnięcia przy aplikowaniu o leasing.

Czym różni się kredyt od leasingu?

Różnic jest oczywiście cała masa, warto jednak wskazać na najważniejsze. Przede wszystkim kredyt jest formalnym przekazaniem środków finansowych, które następnie należy oddać w ratach powiększonych o odsetki. Leasing to natomiast w pewnym sensie rodzaj najmu i sprzedaży zarazem. W przypadku leasingu formalnym właścicielem przedmiotu leasingu pozostaje leasingodawca. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy obiema formami finansowania:

  • koszty leasingu i kredytu – te niestety mogą się między sobą bardzo znacząco różnić, przeważnie jednak to leasing jest droższy niż kredyt. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w tej kwestii należy wziąć pod uwagę wiele dodatkowych czynników,
  • amortyzacja podatkowa – samochód rozumiany jako środek trwały może być rozliczony w formie amortyzacji. Pod tym względem najlepiej wypada z kolei leasing operacyjny,
  • procedury – jeszcze do niedawna znacznie prostsze pod względem procedur było podpisanie umowy o leasing. Zaciągnięcie kredytu wiązało się z wieloma formalnościami, obecnie natomiast są one już na tyle proste, że zakres formalności jest do siebie zbliżony,
  • elastyczność – umowa o leasing może być zakończona przez leasingobiorcę poprzez zwrócenie przedmiotu leasingu do jego właściciela,
  • dostępność – pod tym względem korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się z kolei kredyt. Dlaczego? Otóż kredyt możesz zaciągnąć także na auta i pojazdy, których nie znajdziesz u żadnego leasingodawcy,
  • możliwość porównania ofert – tu również kredyty wysuwają się na pierwszy plan, bowiem znacznie łatwiej porównać je między sobą,
  • zdolność kredytowa – ten parametr jest akurat sprawdzany zarówno w przypadku leasingu, jak i kredytu.

Zdolność kredytowa a leasing i kredyt

Ostatni punkt z powyższej listy zdecydowanie wymaga rozwinięcia, bowiem dotyczy on zarówno poszukiwania leasingu, jak i możliwości zaciągnięcia kredytu. Finansujący zakup zawsze stosuje pewne kryteria, na podstawie których może przyznać kredyt lub leasing – i to jest właśnie wspomniana zdolność kredytowa. W praktyce zatem oznacza to, że aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie korzystnej propozycji leasingu lub kredytu, warto posiadać dobrą historię kredytową.

W leasingu operacyjnym stosowana jest uproszczona procedura, w której czasie należy podać np. swoje dochody i ewentualne zadłużenia. W praktyce zatem korzystając z leasingu operacyjnego, możesz uzyskać leasing, nie mając wystarczającej zdolności kredytowej do uzyskania kredytu na zakup pojazdu o tej samej wartości.

Jednocześnie trzeba też zwrócić uwagę na zupełnie inną kwestię – otóż zarówno leasing, jak i kredyt wpływają na Twoją późniejszą zdolność kredytową. Banki zawsze wymagają informacji o leasingu, jeśli ubiegasz się o jakikolwiek kredyt, a raty leasingowe wliczane są wtedy do Twoich miesięcznych wydatków. Leasing konsumencki ma natomiast podobny wpływ na zdolność kredytową jak kredyt o zbliżonej wysokości rat. Podsumowując zatem – aby dostać kredyt, zawsze musisz posiadać odpowiednią zdolność kredytową, natomiast nie zawsze musisz mieć zdolność kredytową, aby podpisać umowę o leasing. Pamiętaj również, aby zapoznać się dokładnie ze wszystkimi dokumentami, zanim podpiszesz umowę.

Źródła:

  1. https://www.infakt.pl/leasing-a-kredyt/
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-czy-kredyt,87,0,1807703
  3. https://www.bankier.pl/smart/leasing-czy-kredyt-czym-rozni-sie-leasing-od-kredytu
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/sie-bardziej-oplaca-leasing-kredyt-samochod/
  5. https://leasingpolski.pl/blog/leasing-czy-kredyt-jakie-sa-roznice