W jaki sposób dostać kredyt na samochód używany?

Kredyt samochodowy to popularny sposobów finansowania zakupu auta – zarówno nowego, jak i używanego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ofert i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Szeroki wybór kredytów na samochód

Jeśli planujesz zmienić auto albo kupić swój pierwszy samochód, masz do wyboru kilka opcji – m.in. zakup za gotówkę albo kredyt. Co ważne, banki oferują także kredyt na samochód używany. Propozycji kredytów gotówkowych i samochodowych nie brakuje. Ofert kredytowych na samochód można szukać na własną rękę, ale to czasochłonne i mało skuteczne rozwiązanie.

Warto korzystać z tzw. kalkulatorów kredytowych albo rankingów ofert, poszukać, w jakim banku są promocyjne warunki. Jednak całkowity koszt kredytu poznasz po przygotowaniu oferty konkretnie pod Ciebie i wybrane auto. Polecamy dokładnie przeanalizować warunki i porównać kilka ofert przed podpisaniem umowy.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Kredyty samochodowe – na nowy albo używany pojazd – są atrakcyjniej oprocentowane od kredytów gotówkowych. Banki, udzielając finansowania na zakup pojazdu, zabezpieczają swoje interesy – przez zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy cesję z polisy AC.

Kredyt gotówkowy nie jest udzielany na konkretny cel – możesz przeznaczyć środki na dowolny samochód i nie musisz zabezpieczać jego spłaty. Bank nie wymaga też informacji, na co środki zostały wykorzystane. Kredyt gotówkowy daje kredytobiorcy więcej swobody w rozporządzaniu gotówką. Nie ma też górnej granicy wieku pojazdu, który może zostać w ten sposób sfinansowany.

Bank nie stosuje też zabezpieczeń, które są standardem w przypadku kredytu samochodowego – minusem jest jednak wyższe oprocentowanie. Jednak ze względów finansowych bardziej opłaca się kredyt samochodowy, który oznacza niższe koszty niż przy kredycie gotówkowym. Banki, udzielając kredytu samochodowego, mają szereg zabezpieczeń w razie braku spłaty.

Kredyty samochodowe – najlepszy wybór?

Warto poznać najważniejsze elementy tego produktu finansowego. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że kredyt samochodowy to nie to samo, co kredyt gotówkowy. Jest to zupełnie inny rodzaj produktu – kredyt samochodowy jest celowy, czyli dostaje się go na konkretny cel. Samochód pełni dla banku rolę zabezpieczenia, co wiąże się z różnymi konsekwencjami. Możesz na przykład nie mieć możliwości wcześniejszego sprzedania samochodu czy wyboru dowolnego pakietu ubezpieczeniowego.

Kredyt samochodowy może zaciągnąć osoba pełnoletnia, mająca stałe dochody i zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami.

Czy zatem warto? Tak, bo mimo kilku ograniczeń kredyt na samochód używany czy nowy prosto z salonu to zwykle bardzo korzystna propozycja. Oferuje on dużo korzystniejsze warunki niż w przypadku kredytu gotówkowego. Poza tym można go otrzymać niemal od ręki.

Zalety kredytu samochodowego

Kredyt na samochód używany może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują kupić samochody wyższej klasy, ale używany, z rocznym lub kilkuletnim przebiegiem. Takie auta nadal są dość drogie, dlatego wiele osób posiłkuje się kredytem.

 

Niższe są zarówno oprocentowanie, jak i ogólny koszt kredytu (RRSO). Co więcej, często można otrzymać wyższą kwotę niż w przypadku kredytu gotówkowego. Warto też z przedstawicielem danego banku negocjować warunki – m.in. dłuższy okres spłaty, a tym samym regulować w zależności od swoich możliwości wysokość miesięcznych rat. Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy pojazd, czy używany, musisz skompletować szereg dokumentów i wypełnić formalności.

Kredyt na samochód używany – niezbędne dokumenty

Bank najpierw sprawdzi kredytobiorcę i jego zdolność, dlatego pakiet dokumentów będzie niezbędny. Mogą one różnić się w zależności od banku, a także od tego, czy prowadzisz firmę, czy jesteś osobą fizyczną. Bank może też wymagać informacji o zobowiązaniach, m.in. ew. zadłużeniach w bankach (z tytułu kredytów, udzielonych poręczeń itd.), zadłużeniach z innych tytułów prawnych, które mogą obniżać Twoją zdolność kredytową. Jeśli jednak zdolność do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania będzie niska, rozwiązaniem może okazać się wydłużenie okresu kredytowania lub obniżenie kwoty kredytu.

Zwykle w banku potrzebne są następujące dokumenty:

  • dokument tożsamości – zwykle dowód osobisty,
  • drugi dokument ze zdjęciem, który potwierdzi tożsamość kredytobiorcy,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy – ze wskazaniem rodzaju zatrudnienia,
  • zaświadczenie o wysokości dochodów,
  • emeryci są zobowiązani dostarczyć ostatni dowód wypłaty świadczenia,
  • osoby będące w związku małżeńskim muszą dostarczyć dokumenty określające ustrój majątkowy.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą dodatkowo muszą dostarczyć do banku dokument potwierdzający prowadzenie działalności oraz zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów.

Czy kredytem samochodowym można sfinansować zakup każdego auta?

W przeciwieństwie do leasingu, którego warunkiem jest zakup auta na pełną fakturę VAT, samochód stanowiący przedmiot kredytu można kupić od osoby fizycznej, w komisie, od autoryzowanego dealera czy innej firmy. Wiele banków udziela też kredytu na samochód sprowadzony z zagranicy.

Przedmiotem umowy może być nie tylko nowe, ale również używane auto, samochód ciężarowy, dostawczy, motocykl, motorower, kamper, quad, a nawet łódź motorowa. Jeśli przedmiotem kredytu jest auto używane, zwróć uwagę, że odsetki mogą być wyższe o 1-2 proc. w porównaniu do kredytu na nowy pojazd.

Jeśli planujesz wziąć kredyt na samochód używany, weź pod uwagę, że jego maksymalny wiek na koniec okresu kredytowania powinien wynieść od 5 do 20 lat (w zależności od wymagań danego banku). Różnice w wymaganiach i zasadach różnych instytucji bankowych są całkiem duże. Warto to sprawdzić w kilku ofertach, by nie być zaskoczonym zapisami w umowie. Jeśli planujesz kredyt na przykład na 10-letnie auto lub zależy Ci, by jak najbardziej wydłużyć okres kredytowania, przeanalizuj ich wymagania starannie.

Źródła

  • https://go-racing.pl/blog/kupno-samochodu-uzywanego-wszystko-co-powinienes-wiedziec/
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/