Posiadanie firmowego samochodu jest powszechne. W wielu branżach wręcz nie można bez auta prowadzić działalności, a w innych jest to narzędzie znacznie usprawniające pracę. Można się jednak zastanawiać, czy nowe firmy mogą korzystać z leasingu tak jak wieloletnie przedsiębiorstwa. Tak naprawdę już od pierwszego dnia działalności można sfinansować samochód firmowy w ramach umowy o leasing. Jednak warto wiedzieć, jak działa taka umowa i jakie korzyści przyniesie nawet nowej firmie. Co koniecznie trzeba wiedzieć o leasingu dla nowych firm?
Na czym polega leasing auta?
Warto wiedzieć czym dokładnie jest leasing i jakie są jego rodzaje, zanim podejmiemy decyzję, że w ten sposób chcemy sfinansować posiadanie firmowego auta. Przede wszystkim leasing to połączenie dzierżawy i kredytu. Bardzo często mówi się również o tym, że jest to odpłatny najem pojazdu. W ramach umowy leasingowej otrzymujemy prawo do dysponowania pojazdem na warunkach określonych w umowie.
Wyróżnia się dwie formy leasingu, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy. Są to:
- leasing finansowy,
- leasing operacyjny.
Obie formy dają możliwość użytkowania pojazdu na mocy umowy leasingowej i późniejszego wykupu. Jednak w wypadku leasingu operacyjnego umowa ma charakter wypożyczenia pojazdu z możliwością jego wkupu na koniec trwania umowy lub zawarcia nowej umowy o kolejny pojazd, podczas gdy leasing finansowy bardziej w swojej specyfice przypomina kredyt na samochód, ponieważ po zakończeniu umowy wraz ze wpłatą ostatniej raty samochód automatycznie przechodzi na naszą własność.
Jaki rodzaj leasingu warto wybrać?
Leasing dla nowych firm może być świetnym sposobem na pozyskanie auta. Jednak dobrze jest wiedzieć, jakie korzyści podatkowe niesie ze sobą to rozwiązanie. Wybierając leasing operacyjny, można wpłatę własną oraz raty w całości wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. A to z kolei obniża podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Niestety tutaj jedynie firma udzielająca leasingu może dokonać odpisów amortyzacyjnych. Koniecznie trzeba też wiedzieć, że minimalny okres leasingu operacyjnego jest regulowany przez przepisy podatkowe, a konkretnie te dotyczące amortyzacji środków trwałych. Umowa leasingowa powinna trwać przez co najmniej 40% okresu amortyzacji standardowej. W praktyce dla samochodów osobowych i dostawczych będzie to okres 2 lat.
Inaczej jest w wypadku leasingu finansowego. Można wliczyć odsetkową część raty do kosztów uzyskania przychodu, ale nie można do nich zaliczyć choćby części kapitałowej raty i wpłaty własnej. Za to mamy możliwość dokonywać odpisów amortyzacyjnych, co może być korzystne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej. Tutaj również mamy inny okres minimalny leasingu. Choć nie ma uregulowań prawnych w tym zakresie, większość firm leasingowych zawiera umowę o leasing na co najmniej 6 miesięcy. Dlatego bardzo istotne jest, aby zastanowić się, który wariant jest dla nas korzystniejszy.
Czy każdy może wziąć samochód firmowy w leasing?
Leasing to bardzo popularna forma finansowania pojazdu. W ramach umowy leasingowej można wybrać samochód osobowy, dostawczy, motocykl, maszyny rolnicze, a nawet maszyny przemysłowe. Co ciekawe nie jest on zarezerwowany tylko dla firm, mogą z niego skorzystać też osoby prywatne. Jednak faktycznie to przedsiębiorcy częściej wybierają tę formę finansowania pojazdów firmowych niż osoby fizyczne.
Samochód w leasing może wziąć zarówno doświadczony przedsiębiorca, jak i osoba, która dopiero co założyła jednoosobową działalność gospodarczą. Dobrze jest jednak wiedzieć, że w wypadku nowych firm, które nie przynoszą jeszcze żadnych dochodów, może być wymagane dodatkowe zabezpieczenie umowy. Ponadto potrzebny jest też wkład własny, który ustalany jest indywidualnie dla każdego leasingowanego pojazdu, jednak najczęściej wynosi on 20% wartości pojazdu. Dlatego też trzeba rozsądnie rozważyć czy już pierwszego dnia prowadzenia działalności będzie nas stać na wzięcie pojazdu w leasing.
Jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać samochód w leasing?
Konkretne warunki zależą od firmy oferującej umowę leasingową. Można jednak wymienić ogólne wymagania, które będą dotyczyć każdej firmy – i nowej, i prosperującej już od wielu lat. Firmy leasingowe sprawdzają swoich klientów, aby mieć pewność, że są oni w stanie spłacać regularnie raty. Dlatego też proces weryfikacji jest kilkustopniowy.
Choć można spotkać firmy, które oferują leasing młodym firmom już od pierwszego dnia działalności, to wciąż większość firm leasingowych wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum 3-6 miesięcy dla zainteresowanych leasingiem firm. Ważna jest też dobra historia płatnicza. Co to oznacza? Firmy leasingowe mają wgląd do różnych baz danych, w tym baz dłużników, jak KRD, czy też szerokiej bazy zawierającej różny rodzaj informacji – BIG infomonitor. Mogą więc sprawdzić wiarygodność każdego klienta.
Warunkiem finansowym jest wniesienie wkładu własnego, nazywanego również czynszem inicjalnym. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu i jest ustalana procentowo. Choć niektóre firmy oferują możliwość wzięcia samochodu w leasing bez wpłacania wkładu własnego, to wciąż większość wymaga wpłacania 10-20% wartości pojazdu w ramach pierwszej wpłaty.
Czy warto brać samochód w leasing, mając nową firmę?
Leasing dla nowych firm jest jednym z najłatwiejszych i wbrew pozorom najtańszych sposobów na pozyskanie firmowego samochodu. Dlatego też jest tak popularną formą sfinansowania auta na potrzeby firmy. W zależności od wybranej formy leasingu dzięki takiemu posunięciu można również zoptymalizować płacone podatki, co także będzie korzystne.
Najważniejsze jest jednak, że mając niski wkład własny, można otrzymać funkcjonalny pojazd, który ułatwi prowadzenie biznesu, a wraz z końcem umowy leasingowej można go wykupić lub zawrzeć umowę na inne auto, które w obecnej sytuacji będzie bardziej funkcjonalne. Leasing samochodu nawet w nowej firmie może być świetną inwestycją.
Źródła:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/451368,leasing,czy-kazdy-moze-wziac-samochod-w-leasing,1,1#czy-kazdy-moze-wziac-samochod-w-leasing-
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-leasing-operacyjny-a-leasing-finansowy-podstawowe-roznice